Predstavnici Cresa na 7. Susretu gradonačelnika i poduzetnika
Razno
-23/11/2015
Uvjeren sam da su kontakti između poduzetnika i gradonačelnika uspostavljeni na našim dosadašnjim susretima rezultirali poslovima u kojima je novac građana potrošen pametno, uz najbolji omjer cijene i kvalitete – kazao je Miodrag Šajatović, glavni urednik Lidera, na početku konferencije „48 sati – 7. susret gradonačelnika i poduzetnika“ u Termama Tuhelj kojemu su prisustvovali gradonačelnik Kristijan Jurjako i zamjenica gradonačelnika Jadranka Blatt.
Ovaj važan poslovni susret i ove je godine okupio one čija suradnja je vrlo važna za razvoj i napredak lokalnih zajednica, gradonačelnike, poduzetnike te predstavnike Vlade. Skup organiziraju časopis Lider i Udruga gradova, a redovito otvara veliki broj tema koje brinu gradove, ali i nudi konkretna rješenja koja sudionicima mogu poslužiti kao podloga za gradnju vlastitih uspješnih projekata u suradnji s poslovnom zajednicom. Glavne teme ovogodišnjeg susreta bile su: EU fondovi – prilika koja se ne propušta, Elektromobilnost – korak do zdravijeg okoliša, Poticanje investicija na lokalnoj razini, te Porezna reforma – nakon godinu dana.
Uz urednika Šajatovića, uvodno su sve nazočne pozdravili Marijana Jajčević iz Hypo Alpe-Adria banke, gradonačelnici Zaboka (Ivan Hanžek) i Zaprešića (Željko Turk) kao sudomaćini, te župan krapinsko-zagorski Željko Kolar. Turk je ujedno i predsjednik Udruge gradova (gdje je član Predsjedništva gradonačelnik Jurjako), a govorio je o važnosti lokalne vlasti: „U Udruzi gotovo sve odluke donosimo jednoglasno, a to je najbolji pokazatelj koliko smo složni i ustrajani u svome poslu. Lokalna vlast može prva i na najbolji mogući način odgovoriti na sva pitanja i probleme vezane uz grad. Uspješni europski projekti to najbolje dokazuju. Naše djelovanje je neovisno o političkim strujama u državi. No, bez dobre i postojane suradnje s gospodarstvenicima ne možemo ništa postići“.
Konferenciju je otvorio Marko Jurčić, savjetnik Predsjednice za gospodarstvo, budući da je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pokroviteljica Susreta.
Prva tema o kojoj se razgovaralo su bili EU fondovi pa je uvodno predavanje održala Ivana Maletić, zastupnica u EU parlamentu. „Glavna načela EU su partnerstvo, jer bez zajedništva nema ništa, strateški pristup problemima, postavljanje ciljeva i indikatora mjerenja uspješnosti, te jednostavnost“, naglasila je Maletić.
O iskustvima iz Italije govorila je Olga Simeon, koordinatorica za državne potpore regija Italije, čije bi iscrpno i pravnim stavkama prepuno predavanje hrvatskim lokalnim upravama trebalo poslužiti kao putokaz. Jakša Puljiz iz Ministarstva regionalnog razvoja smatra kako je najvažnija poanta EU fondova to hoćemo li biti sposobniji nakon iskustva s njima, te hoćemo li imati djelotvorniju javnu politiku. Podsjetio je da je vrijednost isplata iz državnog proračuna sufinanciranih iz EU fondova 30. 9. 2015. bila je 3, 5 milijardi kuna, dok je u rujnu 2014. isplata bila 1, 5 milijarde kuna, a godinu dana ranije tek 866 milijuna kuna. „Ugovorena su sva raspoloživa sredstva za razdoblje 2007-2013, no tek smo na pola puta s projektima. Isto tako već smo započeli provedbu projekta u okviru razdoblja 2014-2020“, zaključio je.
Kratko predavanje na temu dodjele potpore na lokalnoj i regionalnoj razini održao je Zlatan Janeš iz AS Consulta., a Marijana Jajčević, izvršna direktorica Poslovanja s javnim institucijama u Hypo Alpe-Adria banci, u svom se predavanju osvrnula na ulogu banke kao partnera lokalnoj upravi.
Iskustva iz Virovitice predstavio je gradonačelnik Ivica Kirin, a zatim je održan okrugli stol na temu „EU fondovi – prilika koja se ne propušta“ na kojem su raspravljali Ljubica Ambrušec, načelnica općine Gradec, Ivica Kirin gradonačelnik Virovitice, Jakša Puljiz iz MRRFEU-a i Ivana Matković Mikulić iz Hypo Alpe Adria banke.
Na temu „Elektro mobilnost – Korak do zdravijeg okoliša“ govorila je Vesna Bukarica iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a nadovezala se Goranka Gačina iz Hrvatskog Telekoma koja je pričala o tome kako učiniti naše gradove ‘pametnijima’.
Cjeloviti sustav gospodarenja otpadom bila je tema o kojoj su govorili Igor Podravac iz C.I.O.S.-a i Sanja Cesarec iz Eko-flora. Draško Andrić iz tvrtke RI-ING-NET pričao je o učinkovitosti JLS-a u segmentu prometnog i komunalnog redarstva i načinima na koji je njihov sustav ‘Pazigrad’ može poboljšati. Marko Ignjatović iz Libusofta je predstavio dosadašnje projekte koje su uspješno proveli po gradovima diljem Hrvatske, te najavio buduće projekte. Rade Ignjatović nastavio je prezentaciju prikazivanjem načina za povećanje prihoda proračuna, istaknuvši da najveći problem predstavljaju razjedinjene baze podataka zbog kojih je nemoguće suvislo upravljati resursima.
Drugi dan konferencije „48 sati – 7. susret gradonačelnika i poduzetnika“ otvorio je Davor Žmegač iz Visoke poslovne škole Libertas predavanjem pod nazivom „Ključne prepreke za kvalitetne investicije“.
Na okruglom stolu ‘Kako do win – win investicije’ raspravljali su Mladen Pejnović, predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), Damir Novinić, ravnatelj Agencije za investicije i konkurentnost (AIK), Denis Čupić iz HUP Udruge developera, Mladen Vedriš s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) i Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke.
Analizirajući efekte porezne reforme na lokalnu samoupravu profesor Ante Bajo iz Instituta za javne financije je rekao kako je jedini razlog stalnih promjena u porezu na dohodak želja dosadašnjih vlada da kontroliraju i manipuliraju poslovanjem jedinica lokalne samouprave kroz kontrolu poreza na dohodak i to putem njegova složenog, nejasnog dijeljenja. Ishodi dijeljenja su, kazao je, često neizvjesni i nepredvidivi.
„Izmjena poreza na dohodak dogodila se da se kazni Grad Zagreb, a mi ostali smo kolateralne žrtve tog zakona. Država je zanemarila učinak takozvane porezne reforme na pojedinačne gradove“, nadovezao se na prethodno predavanje Željko Turk, predsjednik Udruge gradova u Republici Hrvatskoj tijekom svoje prezentacije radnog naziva „Porezna reforma i razvojni planovi gradova“.
O poreznoj reformi i njenim posljedicama na lokalne samouprave govorilo se i za ’okruglim stolom’ na kojem su sudjelovali Slavko Kojić, pročelnik za financije Grada Zagreba, Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave, Ante Bajo i Željko Turk.
„To što je dvorana puna i u ovom inače neatraktivnom terminu, posljednjeg dan konferencije, neposredno prije ručka, govori koliko nam je svima stalo i koliko se mi iz lokalne samouprave i gradonačelnici brinemo zbog ovakvog trenutnog stanja i odnosa države prema nama“, zaključio je panel i Liderovu konferenciju ’48 sati’ Željko Turk.
Susret je bio prigoda i za niz neformalnih susreta i razmjenu iskustava s kolegama gradonačelnicima i predstavnicima poslovnog svijeta.
Detaljnije na www.liderpress.hr