Okrugli stol o ruralnim potencijalima otoka

-

Kroz proteklu je godinu dana Centar za održivi razvoj “Gerbin” u Lubenicama provodio razne aktivnosti u sklopu projekta „Vuna (ni)je otpad / Vuna – koristan otpad“ kojima je poticao ekološko-socijalno promišljanje o ovčjoj vuni kao korisnom otpadu. Naime, otočni ovčari svake godine nakon šišanja ovaca bacaju velike količine ostrižene vune koja bi mogla, nakon obrade, poslužiti kao uporabna sirovina. Nažalost, ne postoji organizirani otkup vune te se godišnje oko 15 tona te potencijalne sirovine odbaci, najčešće u okoliš. Tijekom provođenja projekta Centar je nastojao osvijestiti otočnu javnost o potrebi iskorištavanja te vune, ujedno potičući prenošenje znanja i iskustava o obradi vune sa starije populacije na mlađe naraštaje. Pri tome je dobru suradnju ostvario sa školskom zadrugom „Drenova“ iz Rijeke, a kako je jedan od ciljeva projekta bilo i uključivanje u rad osoba s ruba društva, uključilo se i riječko Prihvatilište za beskućnike „Ruže svetog Franje“. Isključivo korištenjem rekonstruiranih starih oruđa odbačena vuna uspješno je obrađena u sirovinu spremnu za daljnju uporabu, a Centar je kao jedan od konkretnih rezultata svojih aktivnosti proizveo ukrasne jastuke punjene ekološkom creskom vunom.

Na završnom okruglom stolu održanom proteklog vikenda u Lubenicama pokušalo se, između ostalog, definirati vrijednosti otočnog ruralnog prostora. Predstavnicima gradskih (zamjenica gradonačelnika Jadranka Blatt) i županijskih vlasti (potpredsjednik Županijske skupštine Đanino Sučić), partnerskih udruga i organizacija, te drugim zainteresiranima, nakon uvodnih riječi domaćina Marija Šlosara, prikazan je kratki dokumentarni film Denisa Pilepića o vuni kao uporabnoj sirovini. Održan je i niz predavanja: Zagorka Prce, koordinatorica razvojnih programa iz CEDRA-e (Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj) obrazložila je što je to društveno poduzetništvo te iznijela primjere iz prakse gdje takva udruženje uspješno djeluju, a Vesna Jakić, predsjednica Grupa Ruta, na primjeru svoje udruge prikazala je raznovrsne mogućnosti upotrebe vune. Neven Polegubić iz riječkog Prihvatilišta za beskućnike govorio je o resocijalizaciji marginaliziranih grupa kao društvenom potencijalu, a Marko Ferlora, tajnik lokalne akcijske grupe „Bjeloglavi sup“ predstavio tu organizaciju.

Ugo Toić, voditelj Pilot projekta lokalnog razvoja „Otok Cres“, svoje je predavanje nazvao „Javni radovi i graditeljska baština“. Kako je PPLR popisao cjelokupnu graditeljsku baštinu otoka Cresa (ukupno 820 objekata u raznim stadijima propadanja), Toić je zaključio da se radi o velikom potencijalu kojeg bi također trebalo iskoristiti. Ponudio je inovativno rješenje za revitalizaciju napuštenih lokaliteta na otoku – okupljanje malih timova mladih stručnjaka, obnova objekata uz pomoć fondova EU, te (na principima društvenog poduzetništva) osnivanje zadruge ili nekog drugog oblika djelovanja koji bi im osigurao stalan prihod i zaposlenje. Kao što je sam rekao, njegova intervencija na okruglom stolu trebala je biti više provokativna nego klasično predavanje, cilj mu je bio postaviti više pitanja za razmišljanje nego dati odgovore.

Nakon predavanja uslijedila je rasprava i neformalno druženje u kojem su na vidjelo došle mnoge ideje kako bi se zapostavljeni ruralni potencijali otoka mogli iskoristiti za zapošljavanje mladih i daljnji razvoj.

(Izvor: Novi list, 10.11.2014.)

Comments are disabled.

Skip to content