Gradonačelnik primio nagrađene maslinare
Razno
-12/04/2017
Nakon uspješne maslinarske sezone nekoliko maslinara odlučilo je uzorke svog ulja poslati na najpoznatije hrvatske smotre. Nakon što su dobili priznanja primio ih je i gradonačelnik Kristijan Jurjako te im uručio medalje i diplome.
Na smotri Noćnjak 2017, održanoj u Jelsi na otoku Hvaru, Silvio Velčić i Franko Fučić dobili su zlatne medalje za kvalitetu otvorenog ekstra djevičanskog maslinovog ulja sljubljenih sorti, OPG obitelji Sušić i tvrtka „Racica“ srebrne medalje za kvalitetu pakovine (ulja i dizajna ambalaže), dok je Cvetko Kuljanić dobio diplomu. Na Noćnjaku je Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo creskoj Poljoprivrednoj zadruzi dodijelio priznanje za najbolju uljarsku zadrugu u 2016. godini. OPG Ete Surdić sudjelovao je na smotri Maslina u Splitu gdje je nagrađen brončanom medaljom za sortno ulje od domaćih sorti.
– Drago nam je što je za nama jedna dobra sezona i čestitam svima koji su se odvažili svoje uzorke poslati na razne smotre. Dokaz kvalitete creskog ulja je i to što su svi dobili priznanja. Mi znamo da je naše ulje vrhunsko, ali još trebamo raditi na promociji kako bi ono bilo prepoznato na nacionalnoj razini. Zahvaljujem udruzi „Ulika“ na svemu što čini za razvoj maslinarstva na našem otoku, a posebice na oznaci izvornosti koju su izborili prvi u Hrvatskoj, rekao je gradonačelnik Jurjako te podsjetio na poticajne mjere koje je Grad osigurao za poljoprivrednike kako bi im olakšao troškove edukacije i modernizacije opreme.
Do sada je oznaku izvornosti na svojem ulju koristila samo Poljoprivredna zadruga Cres, a od ove sezone su se priključile još dvije obiteljske tvrtke koje proizvode maslinovo ulje, „Racica“ i „Susajda“. Na prijemu u gradskoj vijećnici tajnik „Ulike“ Marko Ferlora uručio im je markice koje će od sada nositi boce s njihovim proizvodom.

